PROJEKT LIFE EKOMAŁOPOLSKA w SZKOLE PODSTAWOWEJ w ŁAPSZACH NIŻNYCH

streda, november 2, 2022

Gościem w naszej szkole 27 października, był p. Bartłomiej Zięba ze Starostwa Powiatowego w  Nowym Targu, z Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, a który w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie regionalnego planu działań dla klimatu i energii dla województwa małopolskiego” spotkał się z uczniami klas 5-7 aby przybliżyć im problem śmieci i ich segregacji. I tak nasi uczniowie odbyli krótką podróż śladami recyklingu, poznając jego kolory i poszczególne etapy. Można było dowiedzieć się, iż 1 tona papieru wymaga ścięcia 17 drzew i jakim śmiertelnym zagrożeniem dla małych zwierząt jest pozostawiona w lesie butelka. Jak sobie radzić z masą śmieci w domu? – po prostu segregować je – nigdy nie spalać, a ciekawym rozwiązaniem na bioodpady takie jak trawa czy resztki z owoców może być przydomowy kompostownik, który wcale niej jest kłopotliwy, a daje nam wspaniały nawóz i zmniejsza ilość śmieci. Jest też świetnym miejscem na jesienne liście, których nie wolno palić, a sterta liści pozostawiona w ogrodzie może być doskonałym schronieniem na czas zimy dla wielce pożytecznych w ogrodzie jeży. Spotkanie na pewno zaciekawiło słuchających w wielu kwestiach, a może i zainspirowało do działania. Pamiątką po spotkaniu są dwa pojemniki jakie otrzymała nasza szkoła do selektywnej zbiórki śmieci w ramach tego projektu i jakie już znalazły sobie miejsca na szkolnych korytarzach. Mamy nadzieję, wszyscy mieszkańcy Ziemi, a już na pewno nasi uczniowie  będą dostawać same piątki za segregację!

Dziękujemy za spotkanie i polecamy link do strony wspomnianego powyżej projektu

https://klimat.ekomalopolska.pl