VII EDYCJA KONKURSU„MAŁY INŻYNIER”

piatok, máj 24, 2024

VII EDYCJA KONKURSU

„MAŁY INŻYNIER”

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ŁAPSZACH NIŻNYCH

Przygotowanie obiektu pływającego, który będzie w stanie unosić się na wodzie i transportować ładunek o określonej masie było zadaniem praktycznym w konkursie „Mały Inżynier” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Łapszach Niżnych. Materiałami wykorzystywanymi przez uczniów do budowy były: plastikowe butelki różnego rozmiaru, listewki, tworzywa plastikowe, drut, sznurek czy taśmy izolacyjne, a do tego folia, listewki i oczywiście kartki papieru i ołówek aby pomyśleć i zaplanować, a nade wszystko naszkicować konstrukcję obiektu. Napędem owego obiektu był wentylator, który stanowił źródło owego wiatru w żagle. Wcześniej zespoły szkół zmierzyły się z testem zadań matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczych w części teoretycznej. Oczywiście wszystkie konstrukcje pływały i docierały do mety. Ważne okazały się budowa i ułożenie żagla, wyporność modelu i układ całego modelu. Jak zawsze uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Efekty na pewno widać na zdjęciach. Komisja, którą tworzyli w tym roku p. Michał Krzyszkowski z ZEW Niedzica S.A. i p. Andrzej Przystał z Urzędu Gminy oceniała m.in. funkcjonalność konstrukcji, jakość wykonania, estetykę i prezentację przygotowanego modelu. Oto wyniki VII edycji konkursu „Mały Inżynier”:

I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kacwinie

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Łapszance

III miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Bronisława Czecha we Frydmanie Gratulujemy zwycięzcom!

Nagrodami w konkursie w tym roku były zestawy klocków LEGO Technic ufundowanie przez Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. i Urząd Gminy Łapsze Niżne. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Dziękujemy Wójtowi naszej Gminy p. Jakubowi Jamróz i  Prezesowi ZEW Niedzica S.A. p. Leszkowi Bajorek-Fiałkowskiemu za pomoc w organizacji konkursu i objęcie go honorowym patronatem. Dziękujemy komisji konkursowej i wszystkim uczestnikom konkursu - uczniom i nauczycielom za podjęcie wyzwania

Jak co roku mamy nadzieję, iż nasz konkurs „Mały Inżynier” inspiruje uczniów i motywuje do działania, bo z prostych rzeczy można zrobić coś niezwykłego. Zachęcamy do poznawania tajemnic naszego świata, do majsterkowania i tworzenia nowych rzeczy, które mogą nam ułatwiać życie, bo jak mówił Albert Einstein: „Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie traćmy świętej ciekawości …”

organizatorzy konkursu

Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. J. Stanka

w Łapszach Niżnych

 

 

Kategoria: