Czardasz w Tarnogrodzie

W dniu 16. X. b.r. niedzicki zespół regionalny Czardasz prezentował spiski zwyczaj Corno niedziela na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (woj. lubelskie). Było to poważne wyzwanie. Tylko dwa zespoły z Małopolski w drodze  rejonowych i wojewódzkich eliminacji zostały zakwalifikowane na szczebel ogólnokrajowy i tak znaleźliśmy się w gronie czternastu zwycięskich przedstawień teatralnych.

Drugim zespołem z naszego województwa była Orawska Grupa Teatralna z Lipnicy Wielkiej.

       Prezentację amatorskich widowisk teatralnych oceniała Komisja Artystyczna pod przewodnictwem prof. Lecha Śliwonika - teatrologa. Jej skład tworzyli: prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, dr hab. Bożena Suchocka - reżyser, dr hab. Katarzyna Smyk - folklorysta, kulturoznawca, dr hab. Edward Wojtaszek - reżyser.

      Omówienie  programów prezentowanych w danym dniu odbywało się w trakcie warsztatów regionalnych z udziałem wszystkich członków każdego zespołu.

     Wszystkie grupy otrzymały nagrody pieniężne w tej samej wysokości ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne wartości artystyczne.

 Nasz zespół najwyższe  uznanie zdobył za  przekonujące aktorstwo służące wydobyciu interesujących epizodów kultury społecznej i tradycji obrzędowych Spisza w przedstawieniu Corno niedziela. Doceniono odtworzenie dawno  zapomnianego zwyczaju, ciekawą konstrukcję scenariusza, oryginalność gwary i swobodę wypowiedzi, różnorodność strojów regionalnych oraz bogatą scenografię. Bardziej szczegółowych pochwał było wiele.

Tak wielkie uznanie daje członkom zespołu ogromną satysfakcję i przekonanie, że praca na rzecz promowania kultury spiskiej jest ważna i warto ją kontynuować.

Ten sukces jest okazją do przypomnienia innych ważnych osiągnięć Czardasza w ostatnich latach w Małopolskich Konkursach  Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów oraz Konkursach Teatrów Ludowych:

- Brązowa Maska - III miejsce za zwyczaj Krzciny, 2008r.

- II miejsce za Juhaski zywot, 2011 r.

- Złota maska - I miejsce za Wilijom, 2012 r.

- Złota różdżka - nagroda główna za zwyczaj Z radośnikiym, 2013 r.

- II miejsce za Cornom niedziele, 2014 r.

Potwierdza to wielką aktywność zespołu i wysoki poziom artystyczny jego kolejnych programów promujących Spisz.

Tekst: Maria Waniczek

GALERIA ZDJĘĆ

MEDIA O WYDARZENIU:

Back to Top