„Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie” – Hans Zeier

Akademia Młodego Energetyka

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. w 2014r. uruchomił Akademię Młodego Energetyka w Niedzicy, by aktywnie zaangażować się w promocję edukacji i rozwój młodego pokolenia z Gminy Łapsze Niżne oraz Czorsztyn.

Ideą Akademii Młodego Energetyka (2014-2015) jest zbudowanie mostów między:

  • * pasją, ciekawością i kreatywnością młodego pokolenia a wiedzą, doświadczeniem i możliwościami pracowników naukowych wyższych uczelni w Polsce;
  • * inspirowaniem dzieci i młodzieży do wielkich marzeń a pomaganiem im w stawianiu pierwszych kroków w kierunku poznawania ciekawych zawodów, miejsc i  ludzi;
  • * Elektrownią, jako aktywnym przedsiębiorcą a młodymi mieszkańcami i zbudowaniu wzajemnych relacji z wizją przyszłej, wieloletniej współpracy dot. odnawialnych i ekologicznych źródeł energii.
Uroczysta Inauguracja Akademii odbyła się 4 października 2014. w której uczestniczył pan prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała – dziekan Wydziału Energetyki Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej. W tym dniu młodzi studenci otrzymali indeksy. 
Obecnie do Akademii uczęszcza około 100 uczniów, podzielonych na dwie grupy: ODKRYWCÓW (uczniowie klas V i VI szkół podstawowych) oraz NAUKOWCÓW (uczniowie gimnazjów).  Każda z grup co miesiąc przyjeżdża na zajęcia prowadzone przez wykładowców akademickich i specjalistów do Pawilonu Informacyjno-Turystycznego w Niedzicy. Młodzież z Gminy Łapszy Niżnych w ciągu ostatnich kilku miesięcy miała okazję uczestniczyć w następujących zajęciach:
 
  • Ruch drgający w przyrodzie – czyli o tym jak natura buja?
    Wykład dotyczył ruchu drgającego, który jest najczęściej spotykanym rodzajem ruchu w przyrodzie. Podczas zajęć przedstawione zostały różne rodzaje fal oraz wielkości je opisujące. Dzięki zdobytej wiedzy młodzież będzie potrafiła opisywać zjawiska związane z rozchodzeniem się światła i dźwięku.
  •  
    Kryminalistyka, czyli jak wykryć i złapać złodzieja?
    Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, jakie ślady może pozostawić przestępca. Wspólnie zastanowili się, jak mogą one pomóc w dochodzeniu i wskazaniu sprawcy. Przyjrzeli się rodzajom mikrośladów i poznali takie dziedziny kryminalistyki jak: daktyloskopia, traseologia, mechanoskopia i wiele innych. Wspólnie z wykładowcą obejrzeli  (pod lupą i pod mikroskopem) oraz przeanalizowali dowody zebrane na miejscu kradzieży laptopa. Na podstawie pozostawionych śladów spróbowali określić jak najwięcej cech charakteryzujących  złodzieja. Czy myślą Państwo, że udało nam się go znaleźć? 
    https://www.dropbox.com/sc/rt6d8xtemx8p69l/AAAlC5tQctTyk_2lBdL60opDa
     
    Wykład: Percepcja barw i iluzje optyczne – „Czy każdy widzi te same kolory w tęczy?” oraz  warsztat: Światło światłu nierówne  i jak to zobaczyć!”
    Czy wszyscy widzimy te same kolory w tęczy? Czy Ty i Twoi bliscy patrząc na otaczający nas świat, doświadczają tych samych kolorów? Pomyślmy szerzej: czy inne zwierzęta, od pszczół, ptaków do psów widzą to samo? Na wykładzie studenci poznali najnowsze teorie na temat ewolucji organów optycznych w królestwie zwierząt. Wspólnie zastanawiali się nad rolą, jaką odgrywa mózg w procesie zwanym „widzeniem”. Podczas zajęć, eksperymentowaliśmy  z kolorami, mieszając barwy i oglądając  iluzje świetlne.
     
    Efektywność energetyczna - czyli co zrobić aby nie marnować energii?
    Wraz z nadejściem zimowej pory w naszych domach wzrasta zużycie energii. Dla większości mieszkańców naszego regionu są to spore koszty.
    Stąd powstał pomysł, by w naszej Akademii podzielić się z uczniami gimnazjów wiedzą i pomysłami na temat „Efektywności energetycznej - czyli co zrobić, aby nie marnować energii?”. Zależy nam, by w Akademii dzieci i młodzież miały jak najlepsze warunki rozwoju. By mogły nabyć umiejętności i wiedzę, które pomogą im w stawaniu się świadomymi, młodymi obywatelami dbającymi o region -  zaczynając od własnego domu. 
     
    W dniu 24 stycznia pan Marcin Skórnóg – Kierownik Działu Obrotu i Dystrybucji Energii pracujący w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy poprowadził zajęcia dla grupy Naukowców (uczniów gimnazjów z gminy Łapsze Niżne). Wnikliwym prezentacjom i obliczeniom towarzyszyły doświadczenia, które nie pozostawiły wątpliwości co do tego, jakie żarówki, żelazka, pralki czy lodówki warto kupić, by zaoszczędzić na zużyciu energii. 
    Szczególną atrakcją wykładu była kamera termograficzna. 
     
    By dwie godziny zajęć nie pozostały tylko luksusową lekcją dla wybranych studentów, zaprosiliśmy młodzież do przyjęcia roli ambasadora efektywności energetycznej, a co za tym idzie i budżetowej. Każdy z uczestników dowiedział się, na co zwracać uwagę w życiu codziennym, aby minimalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym. 
     
    Pamiątką z zajęć było wspólne zdjęcie zrobione za pomocą kamery termograficznej.
     
    „Poranek i Popołudnie z Naukowcami w ZEW Niedzica S.A.”
    Korona Zapory w Niedzicy była w walentynkową sobotę prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym miejscem w okolicy. Wszystko za sprawą Naukowców z AGH, którzy zgodzili się przyjąć zaproszenie ZEW Niedzica S.A. do przeprowadzenia zajęć podczas kolejnego spotkania Akademii Młodego Energetyka. Celem zajęć było wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane z czystą energią, możliwościami jej wytwarzania oraz użytkowania w życiu codziennym.
    Jedyną w swoim rodzaju „randkę” z Naukowcami rozpoczął wykład przeprowadzony przez dr inż. Piotra Dudka, pt. „Technologia szybkiego prototypownia”. Po zdobyciu szczegółowych informacji na temat niezwykle ciekawych zastosowań nowoczesnych rozwiązań nauki, jakie daje użytkowanie coraz bardziej popularnych drukarek 3D w medycynie, przemyśle oraz szeroko rozumianej sztuce, rozpoczęły się warsztaty o następującej tematyce:
    1. Ogniwa zasilane owocami - a co to takiego?
    2. Energia wiatrowa. Jak zrobić elektrownię wiatrową?
    3. Fotowoltaika.
    4. Maszyna parowa – sapie dyszy uff !!
    5. Ogniwa paliwowe jako źródła czystej energii.
    6. Wytwarzanie energii w układach skojarzonych.
    7. Ekologiczne pojazdy w Niedzicy - czemu nie ?
     
    Gościem honorowym spotkania z Naukowcami był Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Gorniczo-Hutniczej prof. dr hab. Wojciech Suwała. Walentynki z Naukowcami w Niedzicy odwiedziło w sumie 85 gimnazjalistów, m.in. ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowiec Niżnych, Maniów, Frydmana i Łapsz Niżnych. Specjalnie na tę okazję do Akademii niedzickiej Spółki przyjechali także wychowankowie Stowarzyszenia Siemacha.
     
    Zapraszamy do galerii prezentującej „laboratorium naukowe” w Turbince:
     
     
     
 
Back to Top