Nowy samochód dla OSP w Falsztynie

środa, Sierpień 10, 2022

W dniu 7 sierpnia 2022 r. w miejscowości Falsztyn odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego Volvo FL 280 GBA 3/16 4x4 dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Falsztynie.

W uroczystości wzięli udział między innymi:

  • Pani Poseł Anna Paluch,
  • Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusz Łaciak,
  • Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu mł. bryg. Piotr Domalewski,
  • Prezes ZOSP RP w Nowym Targu   dh Jan Kuczkowicz,
  • Wójt Gminy Łapsze Niżne  p. Jakub Jamróz,
  • Przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łapszach Niżnych,
  • Poczty sztandarowe oraz przedstawiciele jednostek OSP z terenu Gminy oraz OSP Sromowce Wyżne,

Uroczystość rozpoczęła się okolicznościową mszą świętą w kaplicy w Falsztynie. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz na boisko sportowe. Pododdziały prowadził asp. Jarosław Proszek z PSP w Nowym Targu, kompanię honorową dh Jan Jasiątek, a poczty sztandarowe komendant Gminny OSP dh Józef Sowa. Maszerowano przy akompaniamencie orkiestry dętej z  Frydmana  na czele z kapelmistrzem  Jackiem Iglarem.

Przed poświęceniem wozu została przypomniana historia jednostki założonej w 1956 r. Druhowie zostali odznaczeni licznymi medalami i odznaczeniami oraz wyróżnieniami wręczonymi przez  p. poseł Annę  Paluch w asyście komendanta wojewódzkiego PSP, komendanta powiatowego PSP oraz  Wójta Gminy Łapsze Niżne.   Zostały również wręczone podziękowania dla osób szczególnie zaangażowanych w działania, dzięki którym udało się zakupić samochód, jak również dla osób szczególnie zasłużonych dla jednostki.

Samochód oraz sprzęt poświęcił proboszcz ks. Jakub Adamik.
Klucze i dokumenty do nowego wozu druhowie  otrzymali z rąk pani poseł Anny Paluch, Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusza Łaciaka oraz  Wójta Gminny Łapsze Niżne Jakuba Jamroza. Na koniec zaprezentowano wszystkim obecnym nowy pojazd.

Nowy nabytek OSP Falsztyn to średni samochód ratowniczo-gaśniczy VOLVO FLD3C FL
z zabudową wykonaną przez firmę BOCAR. Pojazd kosztował  793 719,00 złotych. Samochód z napędem 4x4 o mocy 270KM wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 4000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego - 400 litrów, autopompę o wydajności 2400 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, zraszacze, linię szybkiego natarcia, wyciągarkę i maszt oświetleniowy.

Środki na zakup specjalnego samochodu ratowniczo-gaśniczego zostały pozyskane z budżetu  Gminy Łapsze Niżne oraz specjalnego funduszu utworzonego po pożarze w m. Nowa Biała przez Premiera RP p. Mateusza Morawieckiego w łącznej kwocie 793 719,00 zł. Ponadto  wyposażenie bojowe pojazdu zostało sfinansowane przez  Radę Sołecką w Falsztynie, Zarząd  firmy KRUSZGEO S.A., Prezesa firmy "EMPOL" Sp. z o.o., Dyrektora Zamku "Dunajec" w Niedzicy, Prezesa ZEW NIEDZICA S.A., Zarząd firmy MCE Małopolskie Centrum Ekologiczne S.Migdałek P. Kozłowski s.c., Zarząd firmy DAFO Plastics S.A. oraz Mieszkańców Falsztyna.

Istotnym jest fakt, iż nowy samochód przekazany strażakom OSP w Falsztynie to już ósmy pojazd zakupiony w rmach realizacji  kompleksowej wymiany samochodów bojowych we wszystkich dziewięciu jednostkach OSP na terenie Gminy Łapsze Niżne. Zapewienie odpowiedniej gotowości bojowej  ochotniczych straży z terenu gminy sprawia, że  Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej i zawsze mogą liczyć na szybką pomoc jednostek, które za sprawą profesjonalnego sprzętu i  zaangażowania strażaków reagują bardzo szybko na każdą potrzebę udzielenia pomocy i skutecznie zwalczają pojawiające się zagrożenia.

P. Bartosiewicz

 

 

Kategoria: