Relacja z koncertu Barok na Spiszu w Jurgowie

W ostatnią sobotę, 23 sierpnia, w pięknym, drewnianym kościele św. Sebastiana i MB Różańcowej w Jurgowie, gdzie festiwal Barok na Spiszu gościł po raz pierwszy, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu niezwykłego. Krakowski pianista i kompozytor Sławomir Zubrzycki wystąpił z recitalem na instrumencie, mało powiedzieć rzadkim, ale na instrumencie o istnieniu którego dosłownie mało kto słyszał. Jest nim własnoręcznie zrekonstruowana viola-organista - instrument klawiszowy zawierający w swoim wnętrzu technikę i brzmienie całego consortu viol. Instrument ten zaprojektowany został przez samego Leonarda da Vinci. W pierwszej części koncertu zostały zaprezentowane tańce polskie z XVI i XVII wieku, które niezwykle ciekawie zabrzmiały w takiej nowej szacie barwowej, a później muzyka, która najbardziej odpowiada temu instrumentowi pod względem barwy, nastroju i sposobu prowadzenia frazy, czyli muzyka francuska przełomu XVII i XVIII wieku, a szczególnie muzyka pisana na violę da gamba. Usłyszeliśmy utwory takich mistrzów jak Mr de Sainte-Colombe, Marin Marais, Antoine Forqueray, znalazło się również miejsce dla muzyki niemieckiej, reprezentowanej przez Carla Friedricha Abla. We wnętrzu drewnianego kościoła w Jurgowie viola organista zabrzmiała niezwykle szlachetnie i prawdziwie urzekła słuchaczy. Po koncercie publiczność miała okazję na długie spotkanie z artystą, który chętnie odpowiadał na pytania, prezentował szczegóły działania instrumentu, a także barwnie opowiadał historię violi organista na przestrzeni dziejów, jak też swoją własną historię związaną z budową instrumentu, który mieliśmy okazję podziwiać na Spiszu.

Sobotni koncert, jak zwykle, w miejcu, gdzie festiwal zawita po raz pierwszy został poprzedzony mini wykładem, który wygłosił Józef Górka, w ciekawy sposób opowiadając o historii parafii oraz wnętrzu kościoła. Wyrazy podziękowania należą się gospodarzowi świątyni, księdzu proboszczowi Stanisławowi Malarzowi za przyjęcie festiwalu do pięknego wnętrza jurgowskiej świątyni. Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim mecenasom, dzięki którym ten niezwykły koncert mógł mieć miejsce na Spiszu. A są nimi: Zespół Elektrowni Wodnych SA w Niedzicy, Tatrzański Bank Spółdzielczy z Bukowiny Tatrzańskiej, Pieniński Bank Spółdzielczy z Krościenka nad Dunajcem oraz Bukovina Hotel Terma Spa. Ten koncert zapisał się jako jeden z tych niezapomnianych w dotychczasowej historii festiwalu.

W sobotę 30 sierpnia zapraszamy do Frydmana na ostatni już koncert tegorocznej edycji festiwalu. Wystąpi znakomity duet lutniowy Lute Duo, który zaprezentuje XVIII wieczną muzykę na lutnie, teorbę i gitary barokowe. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz Zdjęcia w Galerii    =>    =>    => .: Barok na Spiszu :. <=    <=    <=

(fot. archiwum organizatora)

Zapraszam na kolejny koncert - finał festiwalu 30 sierpnia we Frydmanie o 18:00.

Więcej informacji:

Plakat PDF

Informacja PDF

www.baroknaspiszu.pl