„Zagospodarowanie centrum w miejscowości Frydman”
Całkowity koszt operacji to przeszło 242 tys. złotych, z czego prawie 158 tys. złotych stanowi dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W inwestycji został zagospodarowany skwer w centrum Frydmana, poprzez budowę alejek, montaż lamp oświetleniowych, ławeczek, a także budowy altanki oraz małej architektury rekreacyjnej (huśtawka, piaskownica, karuzela, stoły szachowe). Została także nasadzona roślinność ozdobna (521 krzewów różnego gatunku). Działanie ma na celu poprawę jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych, kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. Realizacja wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obszarów wiejskich, wzrośnie liczba turystów odwiedzających miejscowość, gdyż zagospodarowanie centrum miejscowości Frydman będzie atrakcyjnym punktem turystycznym.
W tym miejscu Pan Wójt podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę parku w szczególności; Sołtysowi Wsi Panu Janowi Noworolskiemu, Panu Eugeniuszowi Brzyżek, pracownikom Urzędu Gminy oraz mieszkańcom Frydmana.
Sołtys wsi dziękując Wójtowi za zrealizowanie tej inwestycji przypomniał, iż miejsce w Centrum naszej wsi od wielu lat należało do frydmańskich gospodarzy. Było ono oazą zieleni przepięknym parkiem, w którym rosły stare lipy, wiele drzew owocowych, krzewów i kwiatów. Z tego też powodu miejsce to nazywano ogródkami. Ponieważ szkoła frydmańska miesciła się w kasztelu i część klas w obecnym domu pogrzebowym, już w latach pięćdziesiątych frydmanianie rozpoczęli staranie o miejsce na nową szkołę. Przedstawiciele Państwowej władzy zdecydowali, że wybudują szkołę w centrum Frydmana. Przyjechały potężne koparki i spychacze, powyrywano drzewa, zrównano teren. Zabrano mieszkańcom ich ogródki. Teren ten służył przez kilka lat jako boisko sportowe, była tu bieżnia i boisko do siatkówki a także urządzano w tym miejscu festyny. Z kolei w zimie zalewano w tym miejscu lodowisko dla dzieci. Po kilku latach została ustalona nowa lokalizacja szkoły gdzie została wybudowana, jako jedna z tysiąca na 1000-lecie chrztu naszego Państwa. Ogródki, a właściwie teren po ogródkach zwrócono właścicielom. Przez te wszystkie lata, aż do chwili obecnej kolejni przedstawiciele naszego społeczeństwa współpracujący z miejscową władzą podejmowali próby uporządkowania tego terenu. Już w 1990 roku po wyborze na sołtysa wspólnie z tamtą Radą Sołecką występowali do właścicieli gruntów o jakieś porozumienie. Mieli wtedy we wsi smietnisko i w tym właśnie miejscu składowano żwir, piasek i inne materiały budowlane. Udało się przekonać właścicieli działek, iż nie jest to rumowisko ale ziemia i rozpoczęto wysiewać trawę. W tym miejscu Sołtys wsi złożył ogromne podziekowania dla właścicieli tych działek za to, że postanowili i przekazali swoje działki po to by służyły wszytskim mieszkańcom, gościom aby wszyscy mogli korzystać z tego pieknego teraz miejsca.