Balladyna w wykonaniu uczniów klasy VI SP w Niedzicy

środa, Czerwiec 7, 2017

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Niedzicy, w dniu 2 czerwca br., odkryli przed nami świat widziany oczami romantyków. Przywołując na scenę karty lektury Balladyna Juliusza Słowackiego, ukazali tajemniczą, baśniową i fantastyczną krainę, przeplatającą się ze światem rzeczywistym. Posługując się środkami wyrazu dramaturgii, zobrazowali romantyczne pojęcie zła, zmuszając do refleksji uczniów klasy IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej – odbiorców inscenizowanej sztuki teatralnej.

Uczniowie, pod kierunkiem opiekuna Klubu Młodych Talentów (KMT), dokonali wyboru scen, które intrygują i uczą, odsłaniając prawdę o naturze ludzkiej. Przedstawili świat pozornej idylli, który zostaje zaburzony przez wkradające się zło. Stąd też scena Wdowy z córkami wracającymi, po całym dniu pracy, do ubogiej chaty ze słomianą strzechą: Alina – jasna, symbolizująca dobro i Balladyna – czarna, uosabiająca zło. Wskutek działań Goplany świat fantastyczny miesza się z realistycznym – ziemskim. Główne bohaterki, a zarazem siostry, współzawodniczą ze sobą w zbieraniu malin, by zdobyć serce księcia Kirkora. Chorobliwe ambicje Balladyny doprowadzają do zbrodni z jej udziałem. Balladyna zabija Alinę. Tym haniebnym czynem wkracza na drogę zła i od tej pory ciąży nad nią klątwa. Żądza władzy spycha zbrodniarkę do kolejnych nikczemnych czynów, które zgodne z zasadą „Nie ma winy bez kary”, nie ujdą jej na sucho. Balladyna, ginie trafiona piorunem – wykonawcą boskiego sądu.

Uczniowie klasy VI zmierzyli się z trudnym zadaniem, bowiem dramat Słowackiego jest lekturą gimnazjalistów. Tym bardziej, zasługują na uznanie i gratulacje. Znakomicie ukazali temat krwawej władzy. Wykazali się dobrą grą aktorską, którą wzbogacały odpowiednio dobrane rekwizyty. Spektakl był na wysokim poziomie artystycznym i zachwycił publiczność.

KLUB MŁODYCH TALENTÓW Z KLASY VI SP

Wdowa – Aleksandra Kucharska

Balladyna – Karina Janosz

Alina – Emilia Kaszycka

Kirkor – Karol Milaniak

Kanclerz – Dominik Kordecki

Skierka – Magdalena Kapołka

Żołnierz – Mateusz Koterba

Odpowiedzialni za sprzęt: Mateusz Pierwoła (kl. VI),
Mateusz Kapołka i Wacław Bogaczyk (kl. V)

 

Dorota Magiera

Opiekun KMT