ATRAKCJE TURYSTYCZNE

CAMPING ŁĘG WE FRYDMANIE

Camping Łęg położony jest nad górską rzeką Białką tuż u jej ujścia do Jeziora Czorsztyńskiego. Camping leży u podnóża Pienin Spiskich (Najwyższy szczyt Żar - 879m n.p.m), a w okolicyznajdują się trzy Parki Narodowe - Pieniński, Gorczański i Tatrzański.

Adres i kontakt

ul. Nowotarska, 34- 435 Frydman
(Camping położony tuż za mostem na rzece Białka pomiędzy miejscowościami Dębno - Frydman)
tel: + 48 507 337 019
strona internetowa: http://www.frydman.pl


Źródło: www.frydman.pl

 

 

PLAŻA ZAMAJERZ W NIEDZICY-ZAMKU

Zapraszamy Państwa na naszą plażę Zamajerz w Niedzicy Zamku. Jest to jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na jeziorze czorsztyńskim (wstęp bezpłatny)!
Przy plaży znajdują się: domki do wynajęcia, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, grill, wędzarnia ryb, lodziarnia, boisko do siatkówki plażowej, salon gier, miejsca ogniskowe, parking i toalety.

Adres i kontakt:

ul. Nad Zalewem, 34-441 Niedzica-Zamek
tel. (+48) 601 811 328, 666 217 380
strona internetowa: www.plazapieniny.pl

 

Źródło: www.plazapieniny.pll

 

ELEKTROWNIA WODNA W NIEDZICY

Zbiornik czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Istnieje możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji.

Adres i kontakt:

ul. Widokowa 1, 34-441 Niedzica Zamek
tel.: 519 337 106
strona internetowa: www.zew-niedzica.com.pl 

7
1

 

PARK MINIATURN I PARK ROZRYWKI W NIEDZICY - ZAMKU

Jest wiele sposobów poznawania świata. Mówi się, że tylko patrząc z bliska, można naprawdę wiele zobaczyć i zrozumieć. Park miniatur w Niedzicy jest właśnie takim miejscem, gdzie wszystko można obejrzeć z bliska. W parku zgromadzone są miniatury w skali 1:20 najważniejszych zabytków Podtatrza, w tym zamków “Dunajec”, Lubowla, zamku orawskiego, czorsztyńskiego i pienińskiego oraz Czerwonego Klasztoru, kościoła w Dębnie, dworów Tetmajerów, w Zubrzycy Górnej, Uznańskich. Prezentowane są także miniatury wielu innych zabytków. Dodatkowo na terenie obiektu można skorzytsać z parkingu, parku rozrywki i restauracji.

Adres i kontakt:

ul. Widokowa 5, 34-441 Niedzica Zamek
tel.: +48 18 307 00 07, kom: +48 733 111 118
strona internetowa: www.spiskakraina.pl

 

  
Źródło: www.facebook.com/SpiskaKraina

 

CAMPING POLANA SOSNY W NIEDZICY

Pole usytuowane jest nad brzegiem Dunajca, dysponuje miejscami postojowymi dla przyczep campingowych i samochodów typu Camper. Do każdego miejsca przydzielone jest przyłącze energetyczne i wodnokanalizacyjne. Camping posiada nowocześnie wyposażone zaplecze sanitarne, przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. Obiekt został wpisany do Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu pod numerem 38 ponadto posiada kategorię dwóch gwiazdek i jest obiektem zrzeszonym w ACSI Internationale Campinggids BV. Dodatkowi na terenie obiektu znajduje się restauracja i dwór.

Adres i kontakt:

Os. Polana Sosny 1,  34-441 Niedzica
tel.: + 48 (18) 334 77 70, +48 519 337 124
strona internetowa: www.polanasosny.pl

 
Źródło: www.polanasosny.pl

 

DĄB HORVATHÓW W NIEDZICY - ZAMKU

Legenda związana jest z dębem, którego pień można zobaczyć przed zamkiem. W XVI wieku zamek wraz z okolicą przeszedł w ręce Horvathów z Polocsy, którzy rządzili twarda ręką. Pewnego dnia młody Jan Horvath, który wsławił się nakładaniem bardzo wysokich podatków na plebanów i więzieniem wielu z nich w zamku zobaczył na drodze Cygankę, która przedstawiła mu wróżbę. Jan niechętnie ale jednak jej wysłuchał. Cyganka wprost powiedziała jak okrutny jest jego ród i że jegfo zguba jest bliska. Rzucając na ziemię żołedzia powiedziała do Horvatha, żeby chronił dąb, który właśnie zasadziła bo od niego będzie zależał los jego rodu. Wściekły Horvath kazała powiesić Cygankę, lecz ta zdołała uciec. Wróżbę puszcono mimo uszu, lecz gdy wkrótce w miejscu rzuconego żołedzia zaczęła wyrastać dębowa łodyżka miejsce to ród Horvathów objął ochroną. Przepowiednia jednak spełniła sie po kilku wiekach, kiedy dąb usechł ród Horvathów upadł.
Dąb znajduje się niedaleko Zamku Dunajec. W pniu umieszczona została figura Św. Jerzego.

 

Adres:
Os. Zamek, 34-441 Niedzica - Zamek


Źróło:www.eksploratorzy.com

 

SYPAIEC I KALWARIA SPISKA W ŁAPSZACH NIŻNYCH

 

Tradycyjnie w sypańcach gromadzono plony ziemi. W  Łapszach Niżnych zgromadzone zostały historyczne skarby . W Sypańcu  znajdują się zabytkowe szafki, drewniane ławy, stare kuchenne sprzęty oraz obrazy świętych . W muzeum zgromadzono pamiątkowe eksponaty z życia parafii, m.in. naczynia liturgiczne, stare księgi parafialne, zabytkowe ornaty oraz repliki kościelnych obrazów.
Przy kościele  znajduje się miejsce wyciszenia i modlitwy - Kalwaria Spiska ze stacjami drogi krzyżowej. Co roku w Wielkim Tygodniu odbywa się tutaj Misterium Męki Pańskiej.
 
 
 
 
 
KASZTEL WE FRYDMANIE
 

Frydmański dwór obronny, zwany też nader często kasztelem, powstał pod koniec XVI wieku. Fundatorem i budowniczym był Jerzy Horvath, ówczesny węgierski władca tych ziem. Kasztel służyć mu miał jako letnia rezydencja. W późniejszych okresach nie restaurowany obiekt niszczał. Wspaniały renesansowy charakter budowli został zatracony w wyniku nieprzemyślanej przebudowy z początku XX wieku. Wtedy to kasa zapomogowa z Kieżmarku odebrała za długi kasztel Aladarowi Salamonowi i wystawiła na sprzedaż. Nabył go ksiądz Józef Noworolski. Właśnie w wyniku przeprowadzonej przez niego przebudowy, zniszczona została renesansowa attyka oraz portal wejściowy. Kasztel, mimo wszystkich niefortunnych przekształceń stanowi jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Zbudowany zasadniczo na planie prostokąta, choć burzą ten schemat nieco dwie tylne, narożne pseudobaszty. Od frontu z kolei, narożniki zdobią wykusze. Dziś dwór jest własnością prywatną krewnych księdza Noworolskiego i nie jest udostępniany do zwiedzania.

Adres:
Kasztelańska 1, 34-435 Frydman


Źródło: visitmalopolska.pl                                                                                                                         Źródło: Sokoli Szlak

 

REZERWAT "ZIELONE SKŁAKI" W FALSZTYNIE

Rezerwat Zielone Skałki znajduje się w pobliżu wsi Falsztyn i Niedzicy, w Pieninach Spiskich.  Jest to pasmo skalne nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego zbudowane ze skał wapiennych. Do Zbiornika Czorsztyńskiego Zielone Skały opadają stromymi urwiskami o wysokości 80–100 m. Jest to jedyny fragment Pienin Spiskich włączony w obszar Pienińskiego Parku Narodowego. 
Urwiska skalne można podziwiać w czasie rejsu statkiem wycieczkowym Żeglugi Czorsztyńskiej.
Dojazd do rezerwatu od wsi Falsztyn.

 

 


Źródło: wikimapia.org                                                                                                                     Źródło: raftingpieniny.pl

 

CMENTARZ JUNGENFELDÓW W FALSZTYNIE

Cmentarz  Jungenfeldów znajduje się na terenie wsi Falsztyn. Niegdyś właścicielem tej miejscowości był baron Karol Jungenfeld – Niemiec wyznania luterańskiego. Wraz z całą swą rodziną został pochowany właśnie na terenie Falsztyna. Cmentarz został założony w uroczystym zakątku Sokolej Skały. Grobowce ułożono z wapiennych głazów. Znajdują się na nich tabliczki, na których można przeczytać imię, datę urodzenia oraz śmierci danej osoby. W Falsztynie zachowała się także stara spiska zabudowa, wciśnięta w zakręt drogi, przecinająca boczne ramie głównego grzbietu Pienin Spiskich.

Lokalizacja:
ul. Falsztyn
 

 

 

CMENTARZ RODZINY SALOMOCÓW W NIEDZICY - ZAMKU

Cmentarz rodziny Salamonów obecnie znajduje się niedaleko spichlerza i celnicy w miejscowości Niedzica - Zamek, u podnóża wapiennej skały Groby (604 m n.p.m.). Są tutaj pochowani  przedstawiciele rodziny: Andor (zm. w 1914r.), Geza (zm. w 1919r.), Ilona (zm. w 1964r.) i Istvan (zm. w 1974r.). Cmentarz założyła w 1936r. Ilona Bethlen Salamon i przeniosła na niego prochy swego męża Gezy i jego brata Andora. W latach 50-tych XIX wieku zmarł ostatni męski przedstawiciel rodu Horváthów z Palocsy i zamek przeszedł, drogą dziedziczenia, w ręce rodziny Salamonów, którzy mieszkali tu, głównie latem, do 1943 r. Po drugiej wojnie światowej obiekt stał się własnością państwa.
Los okazał się okrutny dla właścicieli Niedzicy. Po zakończeniu II wojny światowej byli represjonowani przez władze komunistyczne. Ostatnia właścicielka zamku hrabina Ilona Salamon, zmarła w przytułku dla starców. Wcześniej dane jej było przeżyć rodzinną tragedię. Jej zięć – hrabia Laszlo Teleka został uwięziony przez komunistów, a dzieci jego i Ewy Salamon wywieziono do sierocińca w Szwajcarii. Po odzyskaniu przez Laszlo wolności udało się znajomym sprowadzić w 1962r. dzieci do Warszawy. Po 10 latach rozłąki rodzice jechali pociągiem z Katowic na spotkanie z nimi. Niestety, nigdy ich nie zobaczyli – zginęli w katastrofie kolejowej.
Syn Ilony Salamon – Geza potajemnie przeniósł w 1977r. prochy swej matki i brata Istvana na cmentarz rodzinny.

Lokalizacja:
ul. Salomonów, 34-441 Niedzica-Zamek

 
Źródło: spisz-podhale.pl   

 

PRZEŁOM BIAŁKI W TRYBSZU

Rzeka Białka tworzy malowniczy przełom pomiędzy masywnymi, stromo opadającymi skałami Obłazowej (po stronie podhalańskiej) i Kramnicy (po stronie spiskiej). W ścianach są niewielkie nisze skalne i wywierzyska, a skały porasta reliktowa roślinność, w tym gatunki tatrzańskie (nasiona zapewne przywędrowały tu z wodami Białki). Obszar jest objęty ścisłą ochroną i wychodzenie na skały jest zabronione. W pobliskiej jaskini znaleziono bumerang z okresu neolitycznego. Z Trybsza na zachód; tuż za mostem na Białce trzeba skręcić w prawo, w wąską asfaltową drogę. Po niespełna 2 km dochodzi ona do niewielkiego trawiastego parkingu i tablicy informacyjnej u podnóża kopuły Obłazowej (670 m n.p.m.). Szeroka ścieżka omija ją od północy i doprowadza na kamienie nad nurtem Białki. Po raz pierwszy utworzono tutaj rezerwat przyrody w 1931 r. na powierzchni 7,5 ha, w 1959 r.  potwierdzono jego status prawny, zwiększając powierzchnię do 8,51 ha. Rezerwat utworzono ze względu na wielkie walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowe tego miejsca. Występuje tutaj reliktowa roślinność naskalna i zabytki archeologiczne.

Lokalizacja:
ul. Św. Elżebity Węgierskiej, 34-442 Trybsz


Źródło: motopodhale.info

 

 

PRZYSTAŃ WODNA "ZAMAJERZ"

Przystań wodna Zamajerz położona nieopodal zamku dysponuje wypożyczalnią sprzętu wodnego: kajaki, rowerki wodne. Oferuje także cumowanie, czartery jachtów i łodzi wiosłowych. Atrakcją przystani jest wodolot Pumpabike – jedyny na Jeziorze Czorsztyńskim i jeden z nielicznych w województwie małopolskim.
 

Kontakt:
Adres: ul. Kanada 38, 34-441 Niedzica
tel. +48 18 26 29 383,  +48 604 671 976
e-mail: hp.hotelpieniny@gmail.commarketingniedzica@gmail.com
 

 
 

 

REJSY STATKIEM PO JEZIORZE CZORSZTYŃSKIM

Statek “HARNAŚ” jest pływającą kawiarnią, z pokładu której można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. W górnej części oraz na dziobie statku znajdują się pokłady słoneczne, na których można zażywać kąpieli słonecznych w trakcie rejsu spacerowego. W środkowej części statku znajduje się przeszklona kawiarenka, w której przy miłej muzyce można wypić kawę, zimne piwko lub zchrupać coś słodkiego.

Kontakt:
Adres: 34 - 440 Czorsztyn, Mizerna 96
tel.: 608628732
strona internetowa: https://www.jezioroczorsztynskie.com/kontakt.html

 

 
Źróło: jezioroczorsztyńskie.com

 

BACÓWKA W NIEDZICY

Bacówka  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy powstała w ramach projektu "Utrzymanie różnordności biologicznej łąk i pastwisk górskich poprzez prowadzenie gospodarki pasterskiej" który został zrealizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. W obiekcie znajdziemy wszeliego rodzaju przedmioty niezbędne podczas prowadzenia gospodarki pasterskiej i produkcji  regionalnych wyrobów takich jak oscypki czy bundz.

Godziny otwarcia

od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 - 15:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
tel.:182629484, 603089332

Adres: ul. 3 Maja 16, 34-441 Niedzica

 

 

 

MUKTIMEDIALNA EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA W ŁAPSZACH NIŻNYCH

 

We wrześniu 2020 r. wykonawcy zakończyli prace związane z adaptacją poddasza Domu Ludowego w Łapszach Niżnych na ekspozycję  przyrodniczą. Firma P. H. P. U "JANEX" wykonała w tym czasie całość prac remontowo-wykończeniowych, a firma OPEN group prace związane z wykonaniem multimedialnej ekspozycji  przyrodniczej. Obiekt dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Całość inwestycji kosztowała ponad 770 tys. zł. W pełni interaktywna i multimedialna ekspozycja  zlokalizowana jest w Łapszach Niżnych bezpośrednio przy trasie Szlaku wokół Tatr - wszyscy zainteresowani mogą ją bezpłatnie obejrzeć w ramach działalności Domu Ludowego w Łapszach Niżnych. Ekspozycja odkrywa ten z aspektów Szlaku wokół Tatr jakim jest udostępnianie miejsc o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Oprócz przybliżenia zwiedzającym tematyki flory i fauny gminy, wystawa kładzie nacisk na edukację związaną z ochroną środowiska oraz gospodarkę zrównoważonego rozwoju.

Godziny otwarcia:

we wtorki w godz. 11:00-15:00
w środku w godz. 11:00-15:00
w piątki w godz. 11:00-15:00
w soboty w godz. 13:00-17:00
w niedziele w godz. 13:00-17:00

 

Adres: ul. Jana Pawła II 57, 34-442 Łapsze Niżne

 

 

 

SKANSEN SYPAŃCÓW SPISKICH W KACWINIE

 

w sierpniu 2020 r. wykonawca - Firma Usługowo-Budowlana Karolina Bafia zakończyła roboty budowalne związane z remontem i wyposażeniem  dwóch zabytkowych sypańcy–spichlerzy w Kacwinie. Zadbano także o zagospodarowanie terenu przy sypańcach. Koszt prac wyniósł 439 908,00 zł. Odrestaurowane i wyposażone w tradycyjne elementy zagrody spiskiej sypańce są ogólnodostępne i bezpłatnie udostępniane użytkownikom Szlaku.

Film o Sypańcach dostępny tutaj.

Godziny otwarcia

Otwarcoe obiektu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z przewodnikiem.

tel. do przewodnika : 500 655 114

Lokalizacja: Skansen znajduje się na ul. Św. Anny w Kacwinie, naprzeciwko budynku o numerze 140

 

 

GMINNE LODOWISKO W NIEDZICY

 

W styczniu 2022 r. miało miejsce oficjalne otwarcie gminnego lodowiska, którego urządzenie dofinansowane zostało ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 498 519,00 zł (100% wartości inwestycji). Każda podejmowana  przez Gminę Łapsze Niżne inicjatywa związana z poszerzeniem oferty turystycznej ma służyć nie tylko przebywającym na naszym terenie Turystom, ale przede wszystkim naszym Mieszkańcom !
A zatem, do zobaczenia na lodowisku !

W sezonie zimowym 2021/2022 zarówno obszar lodowiska jak i sprzęt zlokalizowany w wypożyczalni przy obiekcie będą  bezpłatnie udostępniane wszystkim chętnym.
Wypożyczalnia dysponuje 100 parami łyżew w rozmiarach od 26 do 47, "pingwinkami" do nauki jazdy oraz kaskami.

Godziny otwarcia:

codziennie od 11:00 do 19:00

ewentualne rezerwacje dla grup od 11:00 do 13:00

tel. 508 734 704- p. Andrezej Przystał kierownik ZGKM

Lokalizacja: ul. 3 Maja 16, 34-441 Niedzica - za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury.

 

 

337P 106

Back to Top
Ustawienia plików cookie