Lubimy poezję

wtorek, Maj 11, 2021

30 kwietnia 2021r. w naszej  szkole odbył się już V szkolny konkurs recytatorski „Lubimy poezję”. A więc czas na krótkie wspomnienia. Pierwszy konkurs odbył się w marcu  2016r. Inspiracją do zorganizowania konkursu był  dzień 27 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Teatru. Ale nie tylko. Był też ukłonem w stronę wartości  i kultury żywego słowa, tak bardzo w obecnych czasach marginalizowanego przez wszelkie „upraszczające” nam życie współczesne komunikatory. Od pierwszego konkursu widoczne jest duże zainteresowanie poezją u naszych najmłodszych wychowanków. Z każdym konkursem dzieci  prezentują coraz lepsze umiejętności recytatorskie i jednocześnie aktorskie, doskonalą interpretację wybranych utworów. Z pomocą nauczycieli wybierają wiersze wartościowe, ponadczasowe, które uczą, bawią, wzruszają. Dzięki poezji możemy przecież lepiej dostrzegać otaczający nas świat, a „poeci rozjaśniają rzeczywistość, tworząc światy(…), które pozwalają na wzruszenia, refleksje, na dotykanie piękna” , tak mówi aktorka Anna Dymna. O tym co roku, my widzowie, możemy się przekonać oglądając i słuchając naszych podopiecznych. W tym roku nie tylko prezentacje wierszy były wspaniałe, równie ciekawe i oryginalne były stroje uczestników. Dzieci recytowały głównie wiersze znanych polskich poetów takich jak J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, S. Jachowicza, jednak serce Komisji  skradł Michał Święty z oddziału 0b wierszem Marii Waniczek  „Nief kazdy pamiynto”.

Ogólnie w tegorocznym konkursie brało udział 35 dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Po ocenie wykonawców dokonanej przez Komisję konkursową w składzie: p. B. Grońska, p. M. Sołtys i p. J. Kopaczka wytypowano następujących laureatów:

Kategoria wiekowa – oddziały przedszkolne 0a, 0b, 0c:

I miejsce: Laura Łopata 0a, Michał Święty 0b

II miejsce: Judyta Kubaszek 0b, Filip Neupauer 0b

III miejsce: Adam Groński 0b, Marcin Święty 0c

Wyróżnienie: Adam Regiec 0c

Kategoria wiekowa – klasy 0d i I-III:

I miejsce: Joanna Święty 0d, Karol Kapołka kl. I

II miejsce: Wioletta Reściak kl. IIIa, Justyna Chmiel kl. IIIb

III miejsce: Nicola Kowalczyk kl. IIa, Lena Pukańska IIb

Wyróżnienie: Oliwier Froncz 0d, Roksana Kaszycka kl. I

Jako nauczyciel organizujący konkurs życzę uczestnikom satysfakcji z umiejętności recytatorskich, odwagi występowania na scenie w przyszłości, a zwycięzcom GRATULUJĘ! Nauczycielom dziękuję za przygotowanie uczniów do recytacji. Rodzicom uczniów dziękuję za pomysłowe stroje i rekwizyty. Dziękuję również za nagrody książkowe przekazane od Rady Rodziców.

                                                                                                                            Wioletta Kowalczyk