Magiczna podróż po Europie

czwartek, Październik 3, 2019
„Znajomość języków kluczem ku mądrości ” te słowa Rogera Bacona stały się hasłem przewodnim obchodów Europejskiego Dnia Języków w Zespole Szkolno - Przedszkolnym we Frydmanie. 
Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich. Uczniowie naszej szkoły już po raz siódmy bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia. Na korytarzach czekały na uczniów stoiska językowe, gdzie na twarzach malowano flagi krajów. Podczas przerw uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe, a za poprawną odpowiedź częstowali się ciasteczkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gazetki okolicznościowe przygotowane z tej okazji. Głównym punktem obchodów było spotkanie na sali gimnastycznej, która stała się miejscem poznania kultur i języków aż 11 państw. Uczniowie z klas od IV -VII przygotowali wspaniałe prezentacje przedstawiające fakty i ciekawostki z różnych krajów oraz scenki językowe i piosenki. Największą popularnością cieszyły się potrawy z różnych krajów, m.in. figi z Chorwacji, włoska pizza, polskie moskole czy łosoś finlandzki. Podczas obchodów mogliśmy również spotkać rosyjskiego wilka i zająca, czeskiego krecika a nawet świętego Mikołaja, który sprawił, że większość z nas zamarzyła o prezentach.
Uczniowie prezentujący swoje kraje przygotowali również wiele ciekawych quizów i zadań dla publiczności. Wszyscy ochoczo zaśpiewali znany nam kanon „Panie Janie” w języku francuskim, którego nauczyła nas Kamila z klasy 6. Na zakończenie przyznano nagrody dla najlepszego stoiska, i tak 1 miejsce zdobyło stoisko rosyjskie ( przygotowane przez Dagmarę, Michała, Emilię i Kamila z 6 b), 2 miejsce Francja ( Kamila, Dawid , Kamil , Dawid również z 6 b) oraz 3 miejsce dla Finlandii ( Amelia, Zuzanna, Ola i Zuzia z klasy 7 ). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody za wspaniałe pomysły i ogrom pracy włożonej w przygotowania. Po raz kolejny pokazaliśmy, iż uczenie się języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, poznać różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. Do zobaczenia za rok! See you next year!!!
E.J.