„ODBLASKowo w KACWINIE”

wtorek, Listopad 12, 2019

W roku szkolnym 2019/2020 Zespół Szkolno - Przedszkolny z Kacwina już po raz kolejny przystąpił do konkursu „Odblaskowa szkoła”. Naszym celem było  zwiększenie aktywności  szkoły, rodziców oraz środowiska lokalnego w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe oraz zwrócenie uwagi opiekunów dzieci, osób starszych na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Udział w konkursie dał nam możliwość pokazania, że nasza  szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły i  dbając o bezpieczeństwo uczniów wyposaża je w elementy odblaskowe dbając, żeby z nich korzystali w codziennej drodze do i ze szkoły. Szkoła dba także o prawidłowe oznakowanie terenu  wokół szkoły i organizuje  akcje dukacyjne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym angażując w takie działania także rodziców i społeczność lokalną. Dzięki zintegrowanym działaniom w  tym roku otrzymała Certyfikat” Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.

W dniu 29 października 2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym  w Kacwinie odbyło się podsumowanie akcji „Odblaskowa szkoła” zorganizowanej i koordynowanej przez panią Annę Cisak.
W ramach akcji zorganizowano wiele imprez towarzyszących, na stałe wpisanych w kalendarz wydarzeń szkolnych, takich jak przygotowanie we współpracy z Posterunkiem Policji w Łapszach Niżnych egzaminu na Kartę Rowerową, rozdawanie odblasków uczniom w szkole i mieszkańcom podczas wieczornej Mszy Świętej tzw. „Odblaskowy różaniec – Odblaskowy Senior”.

W ramach odblaskowej akcji uczniowie klas I – VIII naszej szkoły spacerowali w kamizelkach odblaskowych z elementami odblaskowymi rozdając je przechodniom – odwiedzili cmentarz wieczorem, złożyli życzenia seniorom w Niedzicy z okazji ich święta, patrolowali korytarze szkolne. Rozdawali ulotki pt. Noś odblaski! Świeć przykładem! Promowali  „ Światowy Dzień Bez Samochodu”.  Zorganizowali  wspólnie z Posterunkiem Policji w Łapszach Niżnych na terenie wsi akcję pt. „Jabłko czy cytryna?”.

Podczas konkursu BRD wyłoniono drużyny reprezentujące naszą szkołę w etapie Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych. Warto zaznaczyć, że nasze drużyny już trzykrotnie  uzyskały I miejsce w tym turnieju i reprezentowały powiat nowotarski w etapie wojewódzkim. Ostatnio w roku szkolnym 2018/2019 na etapie powiatowym młodsza grupa zajęła 2. miejsce drużynowo  i 1. miejsce indywidualnie. Starsza grupa zajęła  1. miejsce drużynowo i 1. oraz 3. miejsce indywidualnie, a na etapie wojewódzkim na 20 najlepszych  drużyn ze szkół małopolskich zajęła 11. miejsce.  Nasza szkoła należy od pięciu lat do sieci szkół – Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa. Klasa I co roku od 3 lat uczy się bezpieczeństwa w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Podsumowanie wymienionych akcji miało bardzo uroczysty charakter. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Posterunku policji w Łapszach Niżnych. Goście oraz uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasę VI pt. ”Noś odblaski! Będziesz bezpieczny! ” promujące bezpieczną drogę z odblaskami. Zostały wręczone przez Panią mgr Magdalenę Wenit, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kacwinie oraz gości honorowych  - policjantów z Posterunku w Łapszach Niżnych,  nagrody i dyplomy za udział, zaangażowanie i zajęte miejsca w  konkursach: plastycznym, literackim, wiedzy o ruchu drogowym.

A na zakończenie były piękne podziękowania i głośne oklaski za bardzo owocną współpracę, zaangażowanie i pomoc w realizacji zadań w zakresie podnoszenia poziomu wiedzy
i  bezpieczeństwa naszych uczniów w ruchu drogowym dla gości specjalnych asp. Szt. Pana Zbigniewa Karkoszka, Kierownika Posterunku w Łapszach Niżnych, sierż. szt. Pana Wojciecha Sukiennika sierż. Pana Michała Gworka.

Jeszcze raz bardzo serdecznie im dziękujemy, życzymy dużo zdrowia i samych uśmiechów    w ich trudnej, codziennej pracy.

                                                                       W imieniu całej społeczności szkolnej
                                                                       koordynator konkursu „Odblaskowa szkoła”
                                                                                  Anna Cisak