Spotkanie integracyjne Podopiecznych Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego w Nowym Targu z wolontariuszami Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Kacwinie

wtorek, Listopad 9, 2021

“Akceptacja drugiego człowieka zaczyna się od jego poznania.

Często ludzie boją się lub mają negatywny stosunek do odmienności.

 Warto więc już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że każda osoba zasługuje na szacunek.”.

 

 

         Wolontariusze działający przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kacwinie podjęli kolejną inicjatywę realizując mini grant pozyskany w ramach „Korpusu Solidarności - Programu Wsparcia i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.

Tym razem postanowili wyciągnąć pomocną  dłoń do osób niepełnosprawnych. Zorganizowali spotkanie integracyjne połączone z wycieczką pt.” CHODŹ POMALUJ MÓJ ŚWIAT”. 

5 listopada 2021 r gościli podopiecznych Ośrodka Opiekuńczo -Rehabilitacyjnego w Nowym Targu wraz z opiekunami.

Zaproszeni gości mieli  okazję obejrzeć  przedstawienie artystyczne w wykonaniu uczniów klas 0 i II.

Po przedstawieniu wolontariusze z klasy VII i VIII przygotowali słodki poczęstunek. Była to doskonała okazja do spontanicznych rozmów, muzykowania i śpiewania.

Kolejnym punktem spotkania było wspólne zwiedzanie naszej miejscowości. W Kacwińskich sypańcach czekała na uczestników spotkania Pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiedziała o ich historii.

Największą atrakcją dla naszych gości stała się studnia, z której mogli samodzielnie czerpać wodę. Następnie wspólnymi siłami rozwiązywali quest „Wyprawa  Odkrywców - Z szumem wodospadu”. Po drodze odwiedzili kościół parafialny   p. w. Wszystkich Świętych, gdzie razem  z księdzem proboszczem ks. Władysławem Zapotocznym odmówili modlitwę. Po drodze zobaczyliśmy figurę Chrystusa Króla. Wolontariusze opowiedzieli, również o innych ciekawych zabytkach i atrakcjach naszej przepięknej miejscowości Kacwin.

Po ciekawym zwiedzaniu przyszedł czas na wspólny posiłek podopiecznych, wolontariuszy oraz opiekunów. Po pysznym obiedzie rozpoczęła się wspólna  zabawa,  śpiewy i rozmowy. Następnie nadszedł czas na wręczenia pamiątkowych upominków i pożegnanie.

Spotkanie integracyjne realizowane w ramach „Korpusu Solidarności – Programu Wsparcia i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030” było dla dzieci żywym przykładem, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą  w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi osobami. 

Integracja wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi uświadomiła naszym   wolontariuszom jakie mają problemy osoby z niepełnosprawnością. Nauczyła nas zrozumienia, tolerancji wytworzenia pozytywnej więzi. Cieszymy się wszyscy,  że spotkaliśmy na swojej drodze, tak wspaniałe osoby, którym sprawiliśmy radość, a spotkanie z nimi wzbogaciło nas i całą naszą społeczność szkolną i wolontariacką.

WARTO DAWAĆ RADOŚĆ DRUGIEJ OSOBIE……

„CHODŹ POMALUJ MÓJ ŚWIAT”.

Kategoria: