„Świętowanie niepodległości”

poniedziałek, Listopad 22, 2021

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Frydmanie 10 listopada 2021 r. odbyła się z tej okazji akademia. Uroczysty apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie klas VI-VIII przestawili program artystyczny pt. „Delegacja spisko-orawska z wizytą u prezydenta Stanów Zjednoczonych”. Widzowie mogli zobaczyć, jak wyglądała rozmowa delegacji ze Spisza i Orawy z prezydentem Thomasem W. Wilsonem na temat przyłączenia tych regionów do Polski. Była to dla uczniów wspaniała lekcja patriotyzmu i historii regionu. Po występie uczennice z klasy 7 odśpiewały utwór „Taki kraj” Jana Pietrzaka oraz wszystkim znaną „Szarą Piechotę”, wzruszając przy tym zarówno grono pedagogiczne jak i kolegów. Akademię zakończył polonez w wykonaniu uczniów klasy 7. Do występu przygotowały uczniów: p. Danuta Madeja, p. Katarzyna Grzeszykowska, oraz p. Renata Iglar, która przygotowała młodzież tańczącą poloneza.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Józef Piłsudski.

K.G