Zwyczaje i obyczaje naszych przodków, czyli krakowscy aktorzy we Frydmanie

piątek, Październik 22, 2021

13 października 2021 r. po raz kolejny gościliśmy w progach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Frydmanie aktorów scen krakowskich z  Agencji Artystycznej Pro Art Krak, panów - Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara. Tym razem  artyści wystąpili przed społecznością szkolną (z kl. III-VII) ze spektaklem pt. "Świat naszych przodków. Zwyczaje i obyczaje". 

Aktorzy na podstawie tekstów źródłowych i literackich przybliżyli nam wierzenia Słowian za czasów pogańskich i po przyjęciu chrześcijaństwa. Mogliśmy się dowiedzieć, jakie cechy posiadali Słowianie i czym wyróżniali się na tle sąsiednich narodów. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali  też  informacji o tym, jak ludzie we wczesnych wiekach podchodzili do takich ważnych wartości, jak rodzina, patriotyzm, honor czy ojczyzna. Zainteresowanie uczniów wzbudził również przekaz o dawnych zwyczajach związanych z obchodzonymi świętami i najważniejszymi momentami ludzkiego życia jak: narodziny, chrzest, wychowanie i śmierć.

Ta solidna dawka wiedzy z zakresu historii i kultury naszego narodu, wsparta kunsztowną grą aktorską i pięknym literackim językiem wykonawców była niezwykłą lekcją historii i języka polskiego. Zapewne wiedza w ten sposób przekazana na dłużej pozostanie naszym uczniom w pamięci. A i wartości wspomniane w spektaklu, takie jak: rodzina, wiara, patriotyzm, wolność, bliskie naszym przodkom, wpisane w naturę Słowian i polską tradycję, zapewne też zakorzenią się w ich młodych sercach.

                                                                                              R.I.