„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”-

Tuesday, October 3, 2023

 „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”- te słowa niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego stały się hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Frydmanie.

Różnorodność językowa , wielojęzyczność i nauka języków przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy- Europejskim Dniem Języków. 26 września także nasi uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli i przy współpracy z rodzicami, po raz kolejny aktywnie włączyli się w przygotowania tegoż wydarzenia. Dla wszystkich była to okazja do zabawy językowej, poznania innych kultur i spędzenia czasu razem.

Na korytarzach można było zaobserwować okolicznościowe gazetki i poczytać ciekawostki o krajach i językach w Europie, w młodszych klasach malowano wszystkim chętnym flagi europejskie, dedykowanymi do malowania twarzy kredkami.  Z kolei na stołówce zrobiło się tłoczno i aromatycznie, a to za sprawą stoiska ze smakołykami z różnych części Europy. I tak można było skosztować m.in. angielskiego ciasta cytrynowego Lemon Drizzle Cake, czeskiej Bublaniny czy Mohnkuchen-niemieckiego makowca, które wyszły spod rąk uzdolnionych kulinarnie uczniów.

Najważniejszym punktem programu było spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie spotkały się kultury i języki aż 8. krajów Europy: Polski, Słowacji, Czech, Litwy, Włoch, Austrii, Norwegii oraz Irlandii. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali wspaniałe prezentacje wylosowanych wcześniej krajów, przedstawiające fakty i ciekawostki, można było obejrzeć scenki językowe, a nawet tańce narodowe oraz wysłuchać popularnych utworów, czy piosenek w danym języku. Największą popularnością cieszyła się oczywiście degustacja potraw, takich jak chociażby włoskiego spaghetti, czeskiej zupy czosnkowej, polskich pierników, litewskich pierogów, czy sałatki ziemniaczanej. Napotkaliśmy również Roalda Amundsena - pierwszego zdobywcę bieguna południowego, pierwszego króla Norwegii Haralda I Pięknowłosego, piłkarza Erlinga Haalanda, a nawet trolla. Pod koniec swojej prezentacji uczniowie przygotowali również wiele ciekawych zadań m.in. łamańce językowe i pytania do publiczności.

Dziękujemy wszystkich zaangażowanym w obchody za świetne pomysły i za zaangażowanie w przygotowania. Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz pozytywnych wrażeń. Do zobaczenia za rok! See you next year!

Ewelina Jagieła i Jolanta Masłowska, zdj. arch. szkoły