Informacje w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego osób przebywających w otoczeniu fontann ulicznych
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w sąsiedztwie fontann, informuje:
Fontanny przeznaczone są do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu bez możliwości wykorzystywania do ochładzania ciała. W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się w niej wiele bakterii i grzybów. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów, do jamy ustnej. Woda w fontannach nie powinna być wykorzystywana jako woda do kąpieli i do picia z uwagi na brak właściwego uzdatniania oraz kontroli zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem gronkowców, salmonelli, bakterii kałowych, wszelkich pasożytów odzwierzęcych, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne i zapalne skóry.
Chorobotwórcze patogeny, które znaleźć można w fontannach mogą powodować:
• reakcje alergiczne w postaci wysypki,
• grzybice stóp lub inne choroby skóry,
• zapalenia spojówek,
• zapalenia uszu,
• ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami Legionella,
• schorzenia dróg oddechowych,
• zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
• zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon
mózgowo-rdzeniowych,
• infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.
W fontannach znajdują się często odchody ptasie, mocz zwierzęcy, resztki alkoholu z wyrzuconych butelek po piwie czy innych trunkach.
Na powierzchniach dużych fontann mogą występować sinice i różne glony niebezpieczne dla skóry, a nawet powodujące silne zatrucia całego organizmu. W czasie wysokich temperatur niebezpiecznym może okazać się nawet zwykłe siedzenie przy
fontannie. Wraz z pęcherzykami powietrza w pobliżu wodotrysków unoszą się pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Do organizmu człowieka dostają się podczas oddychania, powodując legionellozę – niebezpieczną chorobę zakaźną.
Innym zagrożeniem mogą być skutki urazów m.in. skaleczenia spowodowane poślizgnięciem i upadkiem a naruszeniem powłok skórnych, co sprzyja powstawaniu zakażeń. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
Za czystość fontann odpowiadają służby miejskie i gminne, Inspekcja Sanitarna nie prowadzi badań czystości wody. Badamy tylko wodę z kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kapania, leganie zgłoszonych i zorganizowanych.
Regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne oraz informacje udostępniane na stronach internetowych przez właścicieli i zarządców fontann powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia, ani do kąpieli.